31 янв в 18:45 Віртуальна Україна :

Маленька екскурсія замками України

Україна має безліч архетектурних пам'яток давнини, які вражають. І якщо вам цікаві видовищні фортеці - то зовсім необов'язково їхати для цього до Британії, Франції чи Італії. Все це є поряд. Нажаль, багато з цих пам'яток - не в кращому стані. Але чимало і таких, які добре зберіглись.
Зазвичай, предкам українців не були притаманні ініціативи будівництва об'єктів колосального масштабу. Величезні замки вимагали величезної концентрації влади і коштів, витрачених на розкіш та безпеку родини господарів. Фортеці Русі були більш практичні, ніж видовищні. І мало з них добре пережили татарську навалу та інші виклики часу. Козаки були ще практичніші в обороні і не мали над собою таких ''фараонів'', що гнобили би сили нації на зведення ''пірамид''. За віки під чужою владою, коли більшість найвпливовіших поміщіків були чужоземними - до колосальної архитектури найперше приклалися вони. Але, не лише вони. А самі ці споруди є невід'ємною частиною нашої історії, бо навіть за немісцевих власників фортеці - українці все одно служили в ній чи брали її приступом, торгували чи селились поряд розвиваючі тим міста і селища. Та перейдем до самих наших замків, на кількох прикладах із величезної кількості тих, що їх слід побачити.
Хотин - це ''замок-кінозірка'', головний середньовічний замок радянських фільмів. Ла-Рошель, Торкілстон, Мот – чим він лише не був у кіно. Радянський екранізатор Бортко вирішив ''зробити'' його ''Дубенським'' замком, оскільки справжній Дубенський замок не настільки кіногенічний. Тому козаки в «Тарасі Бульбі» штурмували його. Насправді Хотин козаки ніколи не штурмували, але захищали його героїчно, на чолі з великим гетьманом Сагайдачним.
Молдавани два століття мали Хотинську фортецю за резиденцію своїх господарів. Штефан Великий (він на усіх молдовських купюрах) її такою, якою ми бачимо нині – неймовірною неприступною твердинею.
Дубненський замок не належить до найбільших і, попри понад 500-річну давнину, виглядає значно сучаснішим за архітектурним стилем. Вишуканий палац видатного древньоукраїнського (руського) князя-просвітника Костянтина Острозького зберігся, мабуть, краще за всі інші. Перлина фортець Рівненщини має чудовий музей, величезні підземні ходи, працюючу оглядну вежу, внутрішній двір з озерцем і навіть міні-''зоопарком''.
Аккерман на Одещині, над Дністровським лиманом, на руїнах античного міста Тіра, заклали генуезці у ХІІІ столітті. Від них залишився замок, який пізніше виконував функції цитаделі. Надалі замок переходив до молдаван, потім - до турків, і кожні з них продовжували будівництво. Зрештою вийшла грандіозна морська фортеця, що вражає своїм масштабом чи не більше за всі в країні.
Замок Паланок - візітівка Мукачева і фортець Закарпаття. Належав потужним угорським магнатам, що на їх честь і отримав назву. Завдяки цій обставині Мукачево, хоч і не без конкуренції, та притягало на себе центр впливу в регіоні, отрамало розвиток як місто. Замок - видовищний, в доброму стані та є місцем активних екскурсій.
Кам'янець-Подільський просто найвідоміший замок України, що його просто слід бачити.
Замок Радомишль на Житомирщині компактний і не такий уславлений, зате містить музей української ікони та готель
Луцький замок було побудовано на місці дерев'яних укріплень руських князів. Розпочав будівництво литовський князь Любарт (саме тому замок і носить його ім’я), а продовжували Вітольд і Свидригайло.
Чи не найяскравіший представник середньовічної оборонної архітектури на території України складався колись з двох частин: Верхнього і Нижнього замку. Нижній, значно більший за площею, розчинився серед пізніших будівель – від нього лишились лише деякі відрізки мурів та одна башта. Зате Верхній досить непогано зберігся. Височезні башти та мури замку Любарта ховають цікаві музеї та підземелля.
Олеський замок , ймовірно, збудував галицький князь Юрій Данилович, але точно це не відомо.
Замок на Львівщині є одним з найкраще доглянутих замків України. Крім музею, тут функціонує дуже престижний ресторан із відтвореними середньовічними інтер’єрами, розрахованими не лише на українських, але й на польських гостей. І поляки їдуть сюди, адже у замку народився найвідоміший їх король – Ян ІІІ Собеський, переможець турків під Віднем.
І досі велична споруда Меджибіж у фільмах, може, й не засвітилася, але може порадувати добрим історичним музеєм у підвалі. Замок піздно набув статусу охоронного історичного об'єкту, але в ньому ще тривають розкопки і є надія на реставрацію. Замок на Хмельниччині вперше було закладено дерев'яним ще за Русі, але він не витримав татарської навали. Вдруге його було розбудовано вже в камені завдяки литовським князям, а довершили будівництво місцеві воєводи Синявські.
А є ще славетний Збараж Вишневецьких на Тернопільщині, що його не взяв сам Богдан, є Свірж на Львівщині, що багато його об'єктів більшість бачила у радянському кіно ''Д'Артаньян і три мушкетери'', як старовинну Францію. І є, є... На багато років екскурсій.
Сообщество: Віртуальна Україна
55 1 8 6

Комментарии (0)

Показать комментарий
Скрыть комментарий
Для добавления комментариев необходимо авторизоваться
Мир Теней
Народ Тьмы, мастерски владеющий магией или народ...
Версия: Mobile | Lite | Touch | Доступно в Google Play